Metāla durvis mājām un dzīvokļiem
Durvju foto

Durvis metāla

Ārdurvis mājai

Tērauda durvis

Drošas kvalitatīvas slēdzenes
 
Durvju uzstādīšana un garantija
BUJ Izdrukāt

1. Kam jāpievērš uzmanība izvēloties ieejas durvis?

2. Kāda atšķirība ir starp pret ielaušanos drošām durvīm un „bruņotām” durvīm?

3.  Ar ko atšķiras mehāniskās izturības izmēģinājumi no ielaušanās izturības izmēģinājumiem?

4.  Ko nozīmē „notificēta pētniecības laboratorija” un ar ko tā atšķiras no nenotificētas?

5.  Vai Lietuvā tiek veikti durvju ielaušanās drošības izmēģinājumi? Ja tas tā ir, cik tās ir drošas? 

6.  Kādēļ jūsu durvju izmēģinājumi tiek veikti ne tikai Lietuvā, bet arī Vācijā un Igaunijā?

 7.  Kādēļ taisnstūra caurule nav derīga durvju izgatavošanai?

8.  Ar ko atšķiras aizsargdurvju rāmis no taisnstūra caurules durvju rāmja?

9.  Vai ir pārbaudīta jūsu „slēptās ķēdītes” izturība?

10.  Ar ko jūsu „slēptā ķēdīte” atšķiras no analoģiskajām ierīcēm?

11.  Siltuma atdeves koeficients – kas tas ir?

12.  Kas ir – „patentētas atslēgas” un ar ko tās atšķiras no parastajām?

13.  Kādēļ rekomendē uzstādīt divas durvju slēdzenes?

14.  Kā es varu zināt, ka manas durvis patiešām ražoja UAB „Plieninis skydas”?



1. Kam jāpievērš uzmanība izvēloties ieejas durvis?

Tas ir atkarīgs no durvju nozīmes (tās tiks izmantotas iekšā dzīvesvietā vai ārpus tās), kā arī, kādu drošības līmeni būs jāievēro konkrētās telpās.

Izvēloties dzīvokļa durvis ir svarīgi vērst uzmanību uz:

  1. Durvju drošības klasi, kuru ir noteikusi notificēta izmēģinājumu laboratorija.
  2. Citu izmēģinājumu rezultātiem (siltumizolācija un skaņas izolācija, izturība pret vairākkārtēju atvēršanu un aizvēršanu).
  3. Durvju rāmja un vērtnes iekšējo konstrukciju. Tai jābūt izgatavotai no izliekta profila, bez slēgtām telpām, tādēļ pilnībā tiek siltināta ar akmens vati. Turklāt, tā ir izturīgāka nekā konstrukcija no taisnstūra caurules.
  4. Slēdzeņu drošumu un drošības klasi.


Izvēloties ārdurvis, nepieciešams vērst uzmanību uz:

  1. Durvju konstrukciju. Vislabākais apvienojums ir metāla un mitrumizturīgas kokšķiedras plīts kombinācija, kur metāls nodrošina izturību, bet koks – izolāciju no aukstuma.
  2. Durvju rāmja un vērtnes iekšējo konstrukciju. Tai jābūt izgatavotai no izliektā profila, bez slēgtām telpām, tādēļ pilnībā tiek siltināta ar akmens vati. Turklāt, tā ir izturīgāka nekā konstrukcija no taisnstūra caurules.
  3. Durvju laboratorijas izmēģinājumu rezultātiem, īpaši siltuma un skaņas izolācijas rādītājiem.
  4. Labi piemeklētiem apdares materiāliem, kuriem jābūt izturīgiem pret mitrumu, temperatūras svārstībām, kā arī uz to, lai nebūtu raupjums un slāņošanās frēzēšanas vietās, kas ir raksturīgi dažāda veida finierim.
  5. Slēdzeņu drošumu un drošības klasi.

2. Kāda atšķirība ir starp pret ielaušanos drošām durvīm un „bruņotām” durvīm?

Pret ielaušanos drošas durvis – tās ir durvis, kuru konstrukcija ir izturīga pret dažādām ielaušanās formām (atkarībā no drošības klases), un šis fakts ir pārbaudīts un to ir apstiprinājuši notificētu laboratoriju izmēģinājumu rezultāti.

Par bruņotām, patiesībā jāsauc tikai ložu necaurlaidīgās durvis. Tomēr Latvijā tas vienkārši ir populārs metāla durvju nosaukums, kuram bieži nav nekāda sakara ar drošību vai izturību pret ielaušanos. Bieži šādas durvis atšķiras no parastām koka vai plastikāta durvīm tikai ar to, ka lai arī tās nav iespējams salauzt ar vienu kājas sitienu, bet ar elementāru instrumentu palīdzību tās var uzlauzt mazāk kā minūtes laikā, jau nerunājot par aizsardzību pret šāvienu.

UAB „Plieninis skydas” nodarbojas ar 3 modeļu aizsargdurvju ražošanu: SKYDAS STANDART 2, SKYDAS STANDART 3 un SKYDAS PREMIUM. Citi durvju modeļi (SKYDAS STANDART, SKYDAS 2000) vēl nav izgājuši ielaušanās izturības izmēģinājumus notificētā laboratorijā, šā iemesla dēļ tās saucam vienkārši par „bruņotām” durvīm. Starp citu, mēs varam Jums garantēt, ka pateicoties gofrētai metāla konstrukcijai, šīs durvis neizdosies ātri un vienkārši uzlauzt ar elementāru instrumentu palīdzību.


3.  Ar ko atšķiras mehāniskās izturības izmēģinājumi no ielaušanās izturības izmēģinājumiem?

Veicot durvju mehāniskās izturības izmēģinājumus nosaka: durvju izturību pret mīksta un smaga ķermeņa sitieniem, cieta priekšmeta sitieniem, izturību pret vertikālo slodzi un statisko griešanos. Acīmredzams, ka šie pētījumi neparāda durvju ielaušanās izturības līmeni, bet tas ir kritērijs „bruņotu” un aizsargdurvju izvēlē.

Ielaušanās izturības izmēģinājums (atbilstoši ENV 1627 standartam) tiek veikts imitējot reālo ielaušanos, izmantojot dažādus instrumentus kalšanai, griešanai, urbšanai u.tml. (atkarībā no durvju drošības klases).


4.  Ko nozīmē „notificēta pētniecības laboratorija” un ar ko tā atšķiras no nenotificētas?

Notificēta laboratorija ir zinātniski pētnieciskā laboratorija, sertifikācijas vai kontroles iestāde valsts nozīmē, kura ir atbildīga par atbilstības novērtēšanu noteiktiem standartiem un par to informē citas valstis (Lietuvas Republikas Likums par atbilstības novērtēšanu).

Notificētai iestādei jābūt zem citas analoģiski notificētas iestādes kontroles stingrai veicamo izmēģinājumu atbilstību ievērošanas noteiktiem standartiem. Tai jābūt aprīkotai ar visām nepieciešamajām iekārtām, informāciju un izmēģinājumu metodoloģiju, tajā jābūt sagatavotiem un sertificētiem speciālistiem. Šāda veida iestādes savā starpā dalās ar nepieciešamo informāciju tām speciāli organizēto konferenču laikā. Visi veiktie izmēģinājumi tiek filmēti, lai būtu iespēja pārbaudīt to atbilstību visām nepieciešamajām prasībām.

Nenotificēta laboratorija ir fiziska vai juridiska persona, kura pēc pašas iniciatīvas lemj veikt šāda veida izmēģinājumus, kaut arī tai nav tam nepieciešamā kompetence (t.i. pieredzes, kvalificētu un sertificētu speciālistu, iekārtu un konfidenciālās informācijas trūkums par testēšanas tehnoloģijām un metodēm). Tā arī netiek jebkādā veidā kontrolēta. Tādēļ, nenotificētu laboratoriju izmēģinājumu rezultāti oficiāli netiek atzīti, jo nepastāv to ticamības garantija.

 


5.  Vai Lietuvā tiek veikti durvju ielaušanās drošības izmēģinājumi? Ja tas tā ir, cik tās ir drošas? 

Lietuvā nav notificētas laboratorijas ielaušanās drošības izmēģinājumu veikšanai atbilstoši atzītam Eiropas standartam ENV 1627. Vēl jo vairāk, analoģiskie izmēģinājumi atbilstoši standartiem ENV 1627, 1628, 1629, 1630 tiek veikti KTU (Kauņas Tehnoloģiskajā Universitātē) Arhitektūras un celtniecības institūtā, celtniecības siltumfizikas laboratorijā, kurai nav tam nepieciešamā sertifikāta un kā pati atzīst, tās testēšanas rezultāti netiek uzskatīti par obligātiem. Tas nozīmē, ka nav garantijas, ka durvis tika izmēģinātas veicot dažādas uzlaušanas un citas metodes, kuras zināmas uzlauzējiem. Ņemot vērā, ka durvju ražotājiem bieži trūkst kompetences, pieredzes un zināšanu, turklāt viņi cenšas ieekonomēt uz materiāliem, viņu ražoto durvju ielaušanās izturība kļūst vēl aizdomīgāka.

 


6.  Kādēļ jūsu durvju izmēģinājumi tiek veikti ne tikai Lietuvā, bet arī Vācijā un Igaunijā?

KTU Arhitektūras un celtniecības institūta celtniecības siltumfizikas laboratorija ir notificēta skaņas izolācijas, siltumizolācijas, izturības mērījumu pret vairākkārtēju atvēršanu/aizvēršanu testu un dažu citu izmēģinājumu veikšanai. Tādēļ mēs veicam iepriekšminētos izmēģinājumus šajā laboratorijā.

Tomēr šajā laboratorijā netiek veikti ugunsdrošības izmēģinājumi, un tā nav notificēta durvju ielaušanas testu veikšanai, atbilstoši standartam ENV 1627. Tādēļ, ugunsdrošības durvju modeļi SKYDAS testējas notificētās laboratorijās Vācijā un Igaunijā, bet aizsargdurvju izmēģinājumi tiek veikti Vācijas laboratorijā IFT Rosenheim. Šīs laboratorijas darbinieki regulāri satiekas un tiek analizēti dati par visām iespējamām uzlaušanas metodēm, tās pašas metodes tiek izmantotas durvju ielaušanas izturības izmēģinājumos.

Modeļu izmēģinājumi, kuri paredzēti Lietuvas tirgum un eksportam, kā arī visus pārējos durvju izmēģinājumus mēs veicam IFT Rosenheim laboratorijā. Šīs laboratorijas testu rezultāti ir uzskatāmi par vieniem no visdrošākajiem Eiropā un citās pasaules valstīs.

 


 7.  Kādēļ taisnstūra caurule nav derīga durvju izgatavošanai?

Šāda „bruņotu” durvju ražošanas metode tika izgudrota aptuveni 1990.gadā, t.i. vēl pagājušajā gadsimtā. Tolaik Lietuva nesen atjaunoja savu neatkarību, ekonomiskās blokādes rezultātā tika iznīcināta rūpniecība, trūka izejvielas, par mūsdienu iekārtām varēja tikai sapņot. Ierobežotu resursu apstākļos cilvēki ir iemācījušies izmantot visu, kas bija pieejams, pielietot dažādiem mērķiem vienus un tos pašus piederumus. Par vienu no tādiem „izgudrojumiem” durvju ražošanā bija taisnstūra caurules izmantošana.

Blokādes laiki ir jau sen beigušies, daudz ir mainījies, jaunākās iekārtas kļuvušas viegli pieejamas, bet daži uzņēmumi vēl joprojām ražo durvis pēc pagājušā gadsimta tehnoloģijas. Maigi sakot, par absurdu liekas fakts, ka cauruļu detaļas durvju konstrukcijās viņi pat cenšas pasniegt kā sava veida priekšrocību.

 


8.  Ar ko atšķiras aizsargdurvju rāmis no taisnstūra caurules durvju rāmja?

SKYDAS” AIZSARGDURVJU RĀMIS

 

dorši durvju rāmji

 

 

Speciālā veidā izliektam durvju rāmim ir 6 izliekuma šķautnes, tādēļ durvis kļūst īpaši izturīgas.

Durvju rāmis tiek piestiprināts ar šķelttapu palīdzību, kuras aizsargātas ar tapām no nozāģēšanas. Tapas balstās pret sienu un aizsargā durvju rāmi no deformācijas uzlaušanas gadījumā.

 

 

 

drošības durvis

 

 

 

Izliekts durvju rāmja profils ļauj visā perimetrā uzlīmēt papildus blīvi.

No iekšpuses rāmis tiek pilnīgi siltināts ar hermetizējošo materiālu.

Durvju eņģes tiek piemetinātas no rāmja iekšpuses, tādēļ tās tiek mazāk bojātas uzlaušanas gadījumā.

 
 

 

 

 


 

Durvju rāmis no taisnstūra caurules, kuru arvien izmanto daudzi Lietuvas un Latvijas durvju ražotāji

došas tērauda durvis

 

 
 
 
 

 

Starp durvju rāmi un sienu paliek sprauga, kurā ir ērti ielikt lauzni, bez grūtībām izliekt rāmi un izraut slēdzeņu rīģeļus.

 

 
 
 
 
 
 

durvju drošība

 

 

 
 

Caurules slēgtajam profilam gandrīz nav iespējama siltumizolācija un skaņas izolācija.

Durvju eņģes tiek piestiprinātas no caurules ārējās malas, tādēļ tās ir viegli salauzt ar laužņa palīdzību.

 

 


9.  Vai ir pārbaudīta jūsu „slēptās ķēdītes” izturība?

Šīs unikālās ierīces izmēģinājumi (kas patentēts 2002.gadā) tiek veikti ne tikai mūsu rūpnīcā, bet arī Viļņas Gedimina tehniskās universitātes materiālzinātnes laboratorijā. Tā iztur slodzi līdz 530 kg.

No 2002.gada mēs uzstādījām tūkstošiem tādu „slēpto ķēžu” mūsu ražošanas durvīs, tā kā šīs ierīces drošība tika pārbaudīta ne tikai laboratorijās, bet arī praksē. Mēs jau saņēmām dažas pozitīvas atsauksmes no mūsu klientiem, kad tikai pateicoties „ķēdītei” noziedznieku mēģinājumi iekļūt mājā bijuši neveiksmīgi.


10.  Ar ko jūsu „slēptā ķēdīte” atšķiras no analoģiskajām ierīcēm?

Līdzīgu funkciju, t.i. iespēju droši atvērt durvis īsai sarunai, pilda arī parasta ķēdīte vai durvju aizšaujamie. Bet šiem aizsardzības mehānismiem ir trūkums – tie ir redzami un viegli pieejami, tā, ka tos ir viegli izlauzt ar lauzni vai pārkniebt ar knaiblēm. Mūsu „slēptās ķēdes” konstrukcija atrodas durvju vērtnes iekšpusē un nav pieejama no ārpuses, tādēļ tā ir aizsargāta no jebkuriem laužņu, hidraulisko knaibļu bojājumiem u.tml.

Daži bruņotu durvju izgatavotāji, kuri izmanto standarta ķēdes un „vispazīstamāko” ražotāju aizšaujamos, saka, ka šie aizsargmehānismi var izturēt statisko slodzi līdz 450 kg. Tas nozīmē, ka tie ir drošs aizsargs, mēģinājumā atvērt pusatvērtas durvis ar spiediena vai vilces metodi. Tomēr šajā gadījumā statistiskās slodzes izmēram nav nekādas nozīmes, jo ķēdes mehānisms ir redzams un kramplauzim viegli pieejams. Nedaudz atverot durvis, var viegli ielikt skrūvgriezi vai citu instrumentu ķēdes mehānismā un dažu sekunžu laikā to uzlauzt.


11.  Siltuma atdeves koeficients – kas tas ir?

Jo mazāks ir siltuma vadāmības koeficients, jo vairāk siltuma tiek saglabāts telpā. Aizsargdurvju siltuma vadāmības koeficients atkarībā no modeļa sasniedz no 1,1 līdz 1,3 W/(m²-K), tas ir tikpat cik 5-6 kameru plastmasas logiem ar selektīvā stikla paketēm. Šādā veidā, šīs durvis var tik izmantotas kā ārējās ieejas durvis.

Tos, kuri vēlas nopirkt ieejas durvis, visvairāk uztrauc jautājums, vai tās būs aukstuma izturīgas, ne izlieksies, un neuzkrās kondensātu uz virsmas? Kas ir jāzina, lai izvairītos no šīm problēmām?

  1. Pareiza durvju konstrukcija. Lai durvis būtu aukstuma izturīgas un uz tām neuzkrātos kondensāts, īpaši svarīga nozīme ir durvju kvalitātei, to konstrukcijai un pareizai uzstādīšanai. Nepietiek ar labu telpu apkuri, ventilāciju un durvju hermētiskums, ja pašas durvis ir sliktas kvalitātes vai nav piemērotas ārējiem apstākļiem: piemēram, durvju konstrukcija ir izveidota no sametināmām caurulēm (izmantoti metāliskie profili 40x60, 40x80), durvju rāmis nav siltināts, durvis ir izolētas tikai ar vienu blīvi utt. Vispiemērotākā konstrukcija ieejas durvīm ir metāla un koka kombinācija, kur metāls garantē izturību, bet koks – izolāciju no aukstuma.

  2. Pareiza durvju ekspluatācija un tehniskā apkalpošana. Aukstais gaiss, kurš ienāk telpās tiek sajaukts ar ūdens tvaikiem un izkrīt uz durvju virsmas rasas pilienu veidā. Lai no tā izvairītos vajag pārbaudīt, vai durvju blīves ir tīras, vai nav pārklājušās ar ledu. Nespiediet aizvērtu durvju rokturi, jo tajā gadījumā blīves tiek atslābinātas un durvīm zūd hermētiskums. Nonēsājušās blīves jānomaina uz jaunām.

  3. Telpu ventilācija. Mēs bieži aizdomājamies, ka mūsu mājā atrodas daudz mitruma avotu: pirmkārt, pats cilvēks, pēc tam verdošie kastroļi, veļas žāvēšana, mazgātās grīdas, augi, mājdzīvnieki utt. Ūdens tvaika daudzums telpās pieaug mitru laika apstākļu un lietus laikā. Kondensāta uzkrāšanās novēršanai uz durvīm un logiem, nepieciešams iztīrīt no mājas lieko mitrumu. Šeit galvenā nozīme ir pareizai telpu apkurei un ventilācijai. Vispirms, nogulsnējies mitrums tiek sildīts, t.i. tas tiek pārveidots tvaikā, kurš iziet pa ventilācijas caurumiem. Tādā veidā, uzlabojas gaisa kvalitāte, telpas mikroklimats, pazūd ne tikai mitruma pārpalikumi, bet arī piesārņojošās vielas, kuras var radīt dažādas slimības vai puvumu. Tikai laba apkurināmo telpu ventilācija garantē sausas durvis un logus. Virtuves, tualetes un vannas istabas telpām jāventilējas īpaši efektīvi, bet neaizmirstiet arī par istabām, it īpaši tām, kur satiekas daudz cilvēku. Protams, noteiktam mitruma saturam telpās jābūt. Cilvēks vislabāk jūtās 40-60 procentu gaisa relatīvā mitrumā.

  4. Kādēļ Jūs atteicāties no mitrumizturīga finiera (FSF vai „jūras finieris”) ieejas durvju apdarei?

Mēs izmēģinājām daudz dažādu materiālu ieejas durvju apdarei „bruņotu” durvju ražošanas 10 gadīgas pieredzes laikā, tai skaitā FSF. Neskatoties uz to, ka tai patiešām ir zema pašizmaksa, mēs atteicāmies no tās izmantošanas slāņotās struktūras dēļ, kas nav piemērota frēzēšanai. Ar laiku, frēzēšanas vietās finieris kļūst nelīdzens un saslāņojies, tā struktūras bojājuma dēļ. Šajās vietās atslāņojās krāsa, durvis neatgriezeniski zaudē savu estētisko izskatu.

 


12.  Kas ir – „patentētas atslēgas” un ar ko tās atšķiras no parastajām?

Nepatentētu atslēgu kopiju ir viegli izgatavot praktiski jebkurā atslēgu darbnīcā, tādēļ, ka tās nav paredzētas drošām durvīm. Tas ir ērti patērētājam, bet tai pašā laikā tas ir arī atslēgas trūkums: nav nekādas atslēgas kontroles, var viegli izgatavot kopiju, piemēram, ar plastmasas nospiedumu. Dažos gadījumos atslēgas kopija var būt izgatavota tikai to ieraugot. Pat uz neilgu laiku redzamajā vietā atstātas atslēgas, noziedznieks var viegli nokopēt. Ir vērts aizdomāties par atslēgu drošību, kuru izmanto Jūsu bērni.

Izeja – patentētas atslēgas, kurām ir tiesiska un tehnoloģiska aizsardzība no kopēšanas. Šādas atslēgas tiek izgatavotas ar speciālās sagataves palīdzību (no tās vēlāk tiks izgriezta atslēga), kura pieejama tikai pilnvarotiem ražotāja pārstāvjiem, bez kuras atslēgas kopiju vienkārši tehniski nebūs iespējams izgatavot. No nesankcionētas atslēgas kopēšanas to aizsargā arī patents (rekomendē, lai tas būtu spēkā vismaz nākamo 10 gadu laikā). Atslēgas kopija tiek izgatavota vienīgi uzrādot oriģinālo atslēgu un identifikācijas karti, kuru saņēma slēdzenes pirkšanas brīdī. Tas garantē, ka neviens izņemot Jūs nevarēs izgatavot atslēgas kopiju, uzrādot tikai tā plastmasas nospiedumu.


13.  Kādēļ rekomendē uzstādīt divas durvju slēdzenes?

  1. Tas ir drošāk. Rekomendē izmantot divu dažādu slēdzeņu veidus (vienu cilindrisko, citu – seifa) . Mēģinot uzlauzt durvis, noziedzniekam jābūt iespējai atvērt un uzlauzt divas dažādas slēdzenes. Tam ir nepieciešams vairāk instrumentu, tas aizņems vairāk laika un radīs lielāku troksni.

  2. Tas ir ērtāk. Ja durvīs ir ieliktas divas slēdzenes, galveno slēdzeni var uzlikt ar pagriežamu rokturīti (aizbīdņa tipa) iekšpusē, tādā veidā Jūs varat ērti un viegli aizvērt un atvērt durvis, atrodoties mājās. Aizbraukšanas gadījumā vai arī uz nakti tiek aizslēgtas abas slēdzenes. Ja durvīs ir uzstādīta tikai viena slēdzene, drošības labad, tā nedrīkst būt slēdzene ar pagriežamu rokturīti: jo zaglim vienmēr ir vieglāk iziet pa durvīm, pat ja viņš ir iekļuvis telpā pa logu. Ja slēdzene verama vaļā no iekšpuses, noziedzniekam būs ērtāk iznest zagtās mantas. Turklāt tādējādi viņš radīs mazākas aizdomas, nekā teiksim, izejot ārā pa logu, it īpaši kopā ar mantām.


14.  Kā es varu zināt, ka manas durvis patiešām ražoja UAB „Plieninis skydas”?

Pēdējā laikā pastāv gadījumi, kad klientiem krāpnieciskā veidā tiek pārdotas citu uzņēmumu „bruņotas” durvis, apliecinot, ka tās ir izgatavojusi UAB „Plieninis skydas”.

Pasūtot durvis ne no SIA „Skydas”, bet ar starpniekiem, pievērsiet uzmanību unikālajai marķēšanas plāksnītei uz durvju rāmja, kurā ir norādīts durvju modelis, izgatavošanas datums un mūsu kompānijas logotips.

durvju atpazīšanas marķējums

 

Ja ir radušās aizdomas, ka Jums cenšas pārdot vai ir jau pārdevuši ne mūsu ražojuma durvis, Jūs varat sazināties ar mums pa telefonu Rīgā (+ 371) 26 66 1117. Mēs Jums sniegsim papildus informāciju un palīdzību šī jautājuma atrisināšanā.


 
Sertificētas drošas metāla durvis